Botoks Nedir ? Nasıl Yapılır ? Opr. Dr. Oktay Tosun

739

Botoks estetik uygulama ile kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde çok sık kullanılır. Hatta kırışıklıkların ve ince çizgilerin yok edilmesinde kullanılan en kolay ve güvenilir yöntem olduğunu da söyleyebiliriz. Fakat sadece estetik amaçlı kullanıldığını söylemek de yanlış bilgi vermek olur. Çünkü farklı sağlık sorunlarında da kullanılmaktadır. Örneğin aşırı terleyenlerin bu sorunu botoks ile çözdüklerini söyleyebiliriz.

Sadece enjekte edildiği kas içerisinde etkilidir. Diğer kaslar üzerinde hiç bir etkisi bulunmaz. Bununla birlikte sinir uçlarında bulunan ve iletimi sağlayan maddelerin salınımını da önler. Sinirler ya da ter bezleri ile kaslar arasındaki elektriksel iletimi de geçici süreliğine durdurur. Clostridium Botulinum isimli bir bakteriden hazırlanır.

Botoks

BOTOKS UYGULAMASI

Keratin Botoks

Keratin botoks saça doğal yapısında bulunan proteinin yeniden uygulanması işlemidir. Dolayısı ile saç botoksu adı ile de bilinir. İşlemin uygulanması ile saçta kalıcı fön etkisi elde edilmiş olur. Aynı zamanda saça bakım da yapılmasını sağlayan bu uygulama daha çok kıvırcık ve dalgalı saça sahip kadınlar tarafından yaptırılan güvenli bir işlemdir.

Masseter Botoks

Masseter botoks çene botoksu adı ile de bilinir. Hem estetik bir işlemdir hem de tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Masseter, çenenin yan tarafında bulunan en kuvvetli çiğneme kasına verilen isimdir. Bu kas bazen diş sıkma ve gıcırdatma; bazen de çok fazla sakız çiğneme ya da sert et tüketme dolayısı ile büyür ve bu büyüme dışarıdan dahi gözlemlenebilir. Yapılan işlem ile yüzün alt kısmı inceltilir ve şekil bozukluğu giderilir.

Stres seviyesi çok yüksek olan kişiler farkında dahi olmadan diş sıkma alışkanlığı geliştirirler. Bu durum beraberinde kasların büyümesine, yüzün kare ve erkeksi bir şekil almasına neden olmaktadır. Aynı zamanda sert bir ifadeyi de ortaya çıkartır. Buna bağlı olarak uygulanan Masseter botoksu, söz konusu şekil bozukluğuna neden olan kasların küçültülmesi ve yüzün orantılı bir şekil almasını olanaklı hale getirir.

Masseter Botoksu

MASSETER BOTOKS

Çene botoksu, çenenin yanlara doğru genişlemesi sorununu çözmek adına kullanılır ve kadınlar için estetik önem taşırken, diş sıkma probleminin giderilmesini de olanaklı hale getirir. Böylece dişlerin durumdan zarar görmesinin de önüne geçilmiş olur. Kliniğimizde İtalyan işi güzellik uygulamaları yürütülmektedir. Ortaya çıkardığı diğer kazanımlardan da şu şekilde söz edebiliriz:

■ Cerrahi bir uygulama olmaması dolayısı ile hiç bir risk taşımaz.
■ Çenedeki kasların genişlemesi dolayısı ile ortaya çıkan erkeksi ve sert yüz ifadesini değiştirerek ince ve oval bir yüz görünümünü ortaya çıkartır.
■ Çene kaslarının boyutunu küçülten uygulama, belirgin ve ince çene hatlarını gündeme getirir.
■ Diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrı giderilir. (Diş Sıkma Neden Olur ?)

Botoks Nedir?

Botoks nedir sorusunun yanıtı aslında yapılan işlem değil, işlem sırasında kullanılan toksindir. Clostridium Botulinum isimli maddenin, problemli bölgeye enjekte edilmesi ile yapılır. İşlem sonrasında sinir uçlarındaki iletim engellenmiş olur. Buna bağlı olarak da işlem uygulanan kas ile bağlantılı sinirin ilişiği kesilmiş olur. Ancak kalıcı bir işlem olması adına bir kaç tekrar yapılması çok önemlidir. Tekrar sıklıkları 2 – 4 ay aralığında değişebilir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi çene bölgesine uygulandığında diş sıkma ve gıcırdatma problemini gidererek yüz şeklini inceltir ve ifadeyi erkeksi ve sert olmaktan uzaklaştırır. Kırışıklık ve çizgilerin giderilmesinde etkilidir. Migren tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte aşırı terleyen kişilerin bu sorunlarının çözümüne de destektir.

Botoks Enjeksiyonu

BOTOKS ENJEKSİYONU

Botoks Sonrası

Botoks sonrası, işlemi yaptıran kişilerin hemen günlük hayatlarına dönmeleri mümkündür. Herhangi bir ağrı hissedilmez. Bandaj kullanmaya gerek yoktur. Yapılan işlemin etkisi kendini ortalama 7 gün sonra göstermeye başlar. Maksimum etki ise 3 – 4 hafta sonra ortaya çıkar. Kullanılan malzemenin kalitesi ve vücut yapısına göre etkisi 3 – 6ay arasında devam eder.

Botoks Etkili Krem

Botoks etkili krem araştırması pek çok kadın tarafından yapılmaktadır. Ancak bu kremler derinin üstüne sürülürken, botoks uygulaması kasın içerisine enjekte edilmektedir (Enjekte Nedir ?). Dolayısı ile aynı etkiyi göstermesini bekleyemezsiniz. Ayrıca bu kremlerin cilt üzerinde kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık gibi yan etkileri olabilir. Eğer mutlaka kullanmak istenirse, botoks işlemi yapıldıktan sonra, etkisini arttırmak için ise rahatlıkla kullanılabilir.

Botoks Öncesi Ve Sonrası Görüntüler

Botoks öncesi ve sonrası görüntüler kişilerin bu işlemi yaptırmak isteyip istemediklerine karar verebilmek adına çok sık araştırılan fotoğraflardır. Bu nedenle her medikal estetik uygulamasında olduğu gibi botoks yaptırmadan önce de kişinin fotoğrafı çekilir. Sonrasında çekilen fotoğraflarla birlikte bu kişiler genellikle işlemi uygulayan doktorların referansı olurlar.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları hakkında araştırma yaparken, fiyatın uygunluğundan çok, dikkat etmeniz gereken bazı kriterler olduğunu unutmamalısınız. Çünkü yaptırmak istediğiniz işlem her ne kadar estetik etkisi bulunsa da sağlığınızla direkt bağlantılıdır. Her şeyin öncesinde vücudunuza yabancı bir madde enjekte edilir. Vücudunuzun bu maddeye alerjik tepki gösterip göstermeyeceğini bilemezsiniz. Dolayısı ile güvenilir merkezlerde işlemlerinizi yaptırmalısınız. Kullanılan malzemenin gerçek ve kaliteli olduğundan da mutlak surette emin olmalısınız.

İşlem sırasında kullanılan enjektörün de size özel olması çok önemlidir. Aksi halde enfeksiyonlara açık hale gelirsiniz. Tüm bunlara ek olarak yapılan işlemin doğru uygulanması da çok büyük önem arz etmektedir. Aksi halde estetik bir görünüme sahip olmaya çalışırken daha kötü bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz ve bunu istemezsiniz.

Bazı merkezler, fiyat bazında kampanyalar yapmakta ve belirli oranlarda indirim uygulamaktadırlar. Bazı merkezler ise biraz önce saymış olduğumuz kriterleri göz önünde bulundurmadıkları için uygun fiyat avantajı sunabilirler. Burada merkez hakkında bilgi toplamak önem arz eder. Bilgileri internet üzerinden edinebilir; daha önce işlem yaptırmış olan müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz. Bildiğiniz gibi internet çağında yaşadığımız bu günlerde hiç bir şey gizli kalmıyor. Özellikle olumsuz işleyen süreçlerde haklar genellikle internet ortamında yapılan şikayetlerle aranıyor. Bu anlamda yapacağınız araştırmalar size doğru sonuçlar verecektir.

Whatsapp
Uzm. Dr. Oktay Tosun
Uzm. Dr. Oktay Tosun
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?